Žmolky na oblečení: s našimi tipy se jich už nemusíte bát
21. 06. 2022Možná jste zrovna objevily úžasný top, který vám přesně sedne. Jenže ouha, po prvním vyprání se vám rozplynuly sny o tom, jak v něm oslníte na kamarádčině rozlučce se svobodou. Po vyndání z pračky tam na vás totiž číhalo prací zlo - žmolky. Všichni je známe a všichni se jich obáváme. Nikdo je nemá rád a jsou postrachem každého se stylem. Ale nebojte, nic není ztraceno, top se dá ještě zachránit!
Vzít si ožmolkované oblečení do společnosti je opravdové faux pas, na tom se asi všichni shodneme. Jenže kdo z vás nemá žmolky třeba na domácích teplácích nebo na pyžamu? Ale tomu je teď konec, zkuste naše postupy a zbavte se nevábných žmolků nejen na vašich oděvech.
Co jsou žmolky a jak vznikají
Žmolky jsou v podstatě kousky uvolněné látky a jednotlivých vláken zamotané do sebe. Nejčastěji vznikají při praní, kdy se na vlákna přibalují další uvolněné částečky látek a tvoří malé kuličky. Dále můžeme žmolky na oblečení najít na místech, která jsou k jejich tvoření náchylná díky tření. Jedná se třeba o průramky, okraje kapes, oblast mezi třísly, nebo místa, kde se s látkou při běžném nošení tře popruh od kabelky či batohu. Nemusí se ovšem jednat jen o oblečení, žmolky se rády tvoří i na povlečení, prostěradlech, dekách a dalších textiliích, které vystavujeme dennímu používání.
I když je těžké predikovat, který kousek oblečení vám vydrží netknutý a u kterého naopak žmolky vzniknou, některé materiály mají ke vzniku žmolků větší tendence. Jedná se hlavně o pleteniny, protože jejich vlákna jsou volnější než ty u tkaných materiálů a snadněji se do sebe zamotají. Třeba látky vyráběné z dlouhých vláken jako hedvábí a len se žmolkují méně než bavlna, vlna, polyester a další syntetické materiály. U látek tvořených ze směsi (například tričko z bavlny a polyesteru) jsou vždy vlákna jednoho materiálu silnější než ta druhá. Vlákna slabšího materiálu se pak snadněji uvolní, obmotají se kolem silnějšího vlákna a žmolek je na světě!
Na černou se všechno chytá
Možná jste si už někdy říkaly, jak je možné, že černé a obecně tmavé věci jsou jako magnet na poletující prach a různé nečistoty z pračky? Jak už totiž jednou žmolek vznikne, během pracího cyklu se na něj nabalují další uvolněné částečky - většinou v podobě bílého chmýří - a zvětšují ho. Černá tedy nepřitahuje nečistoty více, jen jsou na tmavých látkách díky kontrastu mnohem patrnější.
Jak se žmolků vyvarovat?
Perte šetrně - oblečení nemusíte prát po každém nošení, ale když už perete, tak na vhodný program a nižší teplotu, delikátní kousky pak přemáchněte spíše v ruce.
Perte naruby - zamezíte tak styku oblečení s různými zipy, knoflíky a hrubšími látkami.
Perte podle materiálu - spíš než podle barvy třiďte špinavé pádlo podle materiálu. Jak asi obstojí krajková košilka z hedvábí, když ji vyperete s tvrdými džínami?
Nepřeplňujte pračku - řiďte se pokyny u jednotlivých pracích programů ohledně váhy a limity nepřekračujte, prádlo pak nemá dostatek prostoru nutného pro správné vyprání a navíc se pak snadněji otírá o další okolní věci.
Používejte změkčovač prádla - molekuly v tomto přípravku obalí vlákna látky a ta jsou pak méně náchylnější k tření a následnému zamotávání.
Nepoužívejte chemikálie - chemické přípravky na odstranění skvrn nabourávají a oslabují strukturu vláken v látce, ta se pak lámou a žmolkují.
Omezte sušení v sušičce prádla - viděli jste už někdy filtr po vysušení prádla? To jsou kousky vašeho oblečení, které si připravují půdu pro krásnou úrodu žmolků. Tak se využívání sušičky vyhněte alespoň u pletených a tkaných svetrů, ty raději sušte ve vodorovné poloze na čerstvém vzduchu.
Jak se žmolků zbavit?
Když už vzniku žmolků nezabráníte, jistě chcete vědět osvědčený postup na jejich odstranění, že? Je to úplně jednoduché. Nehledejte za tím nic světoborného, prostě je musíte manuálně odstranit. Použijte buď odstraňovač žmolků, který pořídíte jak ruční, elektrický, tak i na baterky. A nebo si vystačíte i s tím, co máte doma - buď nůžky, nebo žiletku. Pak si pusťte film a dejte se do toho!
Pokud si jednou za čas dáte tu práci a odstraníte žmolky z vašeho oblečení, prodloužíte takovým kouskům život. No řekněte sami, není to super pocit vědět, že ten bezvadný top nemusíte zahrabat na dno skříně a vytáhnout ho maximálně na zahradu, ale že ho samy vrátíte na čestné místo mezi další sváteční blůzky?