Funkční materiály, které vás na podzim a v zimě zahřejí!

ID: 28

Pokud jste fanoušky outdoorových sportů, jistě se své vášně nechcete vzdát ani v chladném počasí. Proč byste to také dělali? Není jediný důvod. Ne nadarmo se říká, že neexistuje špatné počasí, jenom špatné oblečení. Vklouznete – li do funkčního oděvu, zima si na vás nepřijde a vaše kondička tak podzimní i zimní měsíce přežije bez úhony.

Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste si nošení termoprádla „zasloužili“. Měl by si jej pořídit každý, kdo se věnuje jakékoliv sportovní aktivitě a to hlavně v chladném počasí. Typ sportu, ani úroveň výkonnosti zde nehraje roli. Funkční oblečení oceníte jak při lyžování, běhu, tak při delší rodinné vycházce.

Co si ale pod pojmem „funkční materiál“ představit? Zjednodušeně řečeno, jedná se o materiál, který je vyroben ze speciálních vláken, jež reagují na vnější vlivy a tělesnou teplotu. Jednou z nejcennějších vlastností je odvádění potu a vlhkosti pryč od těla. Na okraji oblečení se pak pot odpaří a my zůstaneme v suchu, což brání možnému prochladnutí. Funkčních materiálů existuje celá řada. Pojďme si projít jejich základní rozdělení.

Syntetická vlákna

Mezi nejčastěji používaná vlákna patří polyester (PES), polypropylen (POP), popřípadě polyamid (PAD). Vynález syntetického polyesteru se datuje do roku 1941. V Anglii jej vyrobil italský chemik a profesor Guilio Natta. Ten společně s Karlem Zieglerem získal později Nobelovu cenu v oblasti chemie a technologie vysokých polymerů. Z vynálezu brzy začala těžit firma Biotex a její zakladatel Antonio Visani, který vytvořil první funkční sportovní prádlo vůbec. Vyráběl jej jednak z polyesteru, polyamidu, ale také s příměsí bavlny. Dalším důležitým milníkem v historii textilního průmyslu byl objev pružného vlákna – elastomeru. V dnešní době se s ním můžete setkat pod různými názvy, nejčastěji Lycra, Elastan či Spandex. Každý výrobce má ale svůj vlastní obchodní název, který však vlastně znamená totéž. Zvláštností u syntetických vláken je jejich tvar. Kdybychom vlákna studovali pod mikroskopem, viděli bychom, že nemají klasický, tedy kulatý tvar, ale nejčastěji nabývají tvaru hvězdic nebo křížků. Díky tomu mají pak materiály lepší schopnost odvádět pot od pokožky.

Přírodní vlákna

Jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších přírodních funkčních materiálů je merino vlna. Nutno říct, že na pomyslném výsluní stojí právem. Její vlastnosti jsou opravdu výjimečné. Pravou merino vlnu můžeme získat pouze ze speciálně vyšlechtěných kavkazských ovcí. Z Kavkazu se v 19. století rozšířily do Španělska (odtud pochází název – „merinos“) a dále pak do Austrálie, Tasmánie a na Nový Zéland. Právě odtud prý pochází v současnosti ta nejkvalitnější vlna, která je jemná, ale vysoce funkční zároveň. Mezi její výjimečné schopnosti patří izolace, ale zároveň prodyšnost, elasticita i ochrana před UV zářením. Tím ale výčet ani zdaleka nekončí. Merino má unikátní schopnost pohlcovat i odvádět vlhkost, umí hřát i chladit a je antibakteriální. Menší nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale díky dlouhé životnosti se vám investice rozhodně vrátí. Mezi další přírodní funkční materiály můžeme zařadit například bambus nebo konopí. Bambusové oblečení je úžasně měkké a pohodlné, zároveň rovněž odvádí pot od těla a je neuvěřitelně prodyšné. Proto se výborně hodí i na spodní prádlo a ponožky, které udržuje v suchu a bez nepříjemných pachů. Konopí vyniká podobnými vlastnostmi, navíc je velice pevné a odolné proti plísním. Rovněž jej využijete jak v zimě, tak i v teplých letních měsících.

Jak funkční oblečení správně nosit?

Zlaté pravidlo zní: „Jen jedna vrstva nestačí!“. I když si pořídíte kvalitní termotriko, nezaručí vám to perfektní výsledek. Ten se dostaví, přizpůsobíte-li podmínkám celkový outfit. V chladných měsících bychom vám doporučovali mít na sobě tři základní vrstvy. První neboli spodní vrstvu tvoří spodní prádlo, ale také trika a legíny. Její funkce je zejména transportní, tudíž má za úkol odvést vlhkost k další vrstvě oblečení. Druhá vrstva – termoizolační je neméně důležitá. Má za úkol ochránit tělo před chladem a také transportuje páru a vlhko ven. Měla by být proto maximálně prodyšná. Velmi vhodným materiálem je proto například flís. Spadají sem funkční mikiny, roláky, tepláky, ale také třeba bundy. Při mírném počasí může fungovat druhá vrstva zároveň jako ta svrchní. Třetí vrstvou, na kterou v chladném počasí určitě nezapomínejte, je vrstva ochranná. Jsou to bundy, vesty a svrchní kalhoty. I tato vrstva by měla být prodyšná, zároveň musí chránit před nepříznivými klimatickými vlivy, jako jsou vítr, mráz, déšť nebo sníh. Při pořizování funkčního oblečení dbejte na správnou velikost. Minimálně spodní vrstva by měla perfektně přilnout k tělu, jen tak bude vykazovat slibované vlastnosti. Neznamená to ale, že si pořídíte o velikost menší triko, které vás bude řezat a stahovat, oblečení vám musí být hlavně pohodlné.

Zdroj: shape.com; Pixabay; headwear.cz;

Podobné články

Pro inspiraci
před 3 roky

Haute couture: Tajemstvím opředené umění krejčovských mistrů

„Haute couture“ je jedním z nejvíce zneužívaných pojmů ve světě módy. Chápeme, proč tomu tak je. Přidáte-li kamkoliv francouzská slůvka, hned vše vypadá luxusně a šik....

uživatel
Bonanza
Shop
Pro inspiraci
před 2 roky

Paris Fashion Week 2022: Nejžhavější trendy

Po dvouletém půstu se vrací pařížský týden módy se vší pompou. Na jednom z největších svátků milovníků haute couture se představily takové ikony, jako jsou třeba...

uživatel
Bonanza
Shop
Přidat