Haute couture: Tajemstvím opředené umění krejčovských mistrů

ID: 25

„Haute couture“ je jedním z nejvíce zneužívaných pojmů ve světě módy. Chápeme, proč tomu tak je. Přidáte-li kamkoliv francouzská slůvka, hned vše vypadá luxusně a šik. V očích širší veřejnosti se pak ale jakákoliv móda, která oplývá alespoň trochou fantazie, stane „couture“. To je ale představa naprosto mylná.

Mnozí jsou přesvědčení o tom, že pojmem „haute couture“ se označují všechny ručně šité oděvy či oblečení šité na zakázku a je jedno, zda je vyrábějí švadlenky ve slavném Dioru nebo studentky módního návrhářství. To je však velmi volná a zavádějící interpretace. Některé módní domy samy k těmto zmatkům přispívají, jelikož vydávají speciální kolekce s přídomkem „haute couture“. Tím zřejmě zcela záměrně posilují tajemství daného sousloví.

Jak to tedy je?

Termín haute couture v doslovném překladu znamená vysoké krejčovství. Ve Francii je chráněn zákonem a definuje ho Pařížská obchodní komora (Chambre de commerce et d'industrie de Paris). Aby módní dům získal právo říkat si „couture house“, či používat ve své reklamě dané sousloví musí dodržovat následující pravidla:

  • Značka šije módu pro privátní klientelu

  • Oděvy musí být vyrobeny v Paříži, v dílně, která zaměstnává na plný úvazek alespoň 15 zaměstnanců

  • Každou sezónu, tedy dvakrát ročně, představí novou kolekci pařížskému tisku. Kolekce musí obsahovat alespoň 35 outfitů pro denní i večerní nošení. 

Módní domy, které splňují náročná kritéria stanovená Pařížskou obchodní komorou, jsou následně zařazeny do syndikátní komory vysoké módy (Chambre syndicale de la haute couture). I tento nejelitnější výběr má svoji jasně danou hierarchii. Členové se dělí na „oficiální“ (francouzské domy jako Chanel a Dior), „korespondenty“ (cizinci, např. Armani a Valentino), „hosty“ (zde najdeme hlavně nové talenty), pak jsou zde také kategorie „šperky“ a „doplňky“.

Známe již definici, pojďme si tedy představit některé slavné značky, které do rodiny „haute couture“ spadají.

Domácí značky: Givenchy, Jean Paul Gaultier, Maurizio Galante, Stéphane Rolland, Anne Valérie Hash, Balenciaga, Chanel, Christian Dior, Christian Lacroix, Dominique Sirop, Franck Sorbier

Zahraniční značky: Elie Saab, Giorgio Armani, Maison Martin, Valentino

Oblast šperkařství: Boucheron, Cartier, Chanel Joaillerie, Chaumet, Dior Joaillerie, Mellerio dits Meller

Zdroje: mvcmagazine.com; fredsfashion.com; jingdaily.com

Podobné články

Pro inspiraci
před 2 roky

Měkké dárky, které opravdu potěší!

Pamatujete si, s jakým opovržením jsme se jako děti dívali na měkké dárky? Pod stromečkem zůstávaly jako poslední a rodiče nás museli pobízet k jejich rozbalení. S přibývajícím...

uživatel
Bonanza
Shop
Pro inspiraci
před 2 roky

Funkční materiály, které vás na podzim a v zimě zahřejí!

Pokud jste fanoušky outdoorových sportů, jistě se své vášně nechcete vzdát ani v chladném počasí. Proč byste to také dělali? Není jediný důvod. Ne nadarmo se...

uživatel
Bonanza
Shop
Přidat